تنهایی خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهد

تنهایی خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهدReviewed by mg on Apr 25Rating: 5.0تنهایی خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهدانزوای اجتماعی می‌تواند خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی تا 30 درصد و سکته مغزی را به اندازه 32 درصد افزایش داده و تأثیری مشابه با عواملی نظیر اضطراب و استرس شغلی بر سلامت قلب بر جای می‌گذارد.

بیماری-قلبی

 بیماری قلبی

پژوهش محققان دانشگاه یورک نشان می‌دهد افراد تنها و منزوی در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مغزی قرار دارند.

انزوای اجتماعی می‌تواند خطر بروز بیماری‌های قلبی عروقی تا 30 درصد و سکته مغزی را به اندازه 32 درصد افزایش داده و تأثیری مشابه با عواملی نظیر اضطراب و استرس شغلی بر سلامت قلب بر جای می‌گذارد.

به منظور انجام این پژوهش، اطلاعات مربوط به 23 تحقیق که 180 هزار نفر در آن حضور داشتند، مورد بررسی قرار گرفت. بیش از چهار هزار و 600 نفر از افراد این پژوهش‌ها دچار حملات قلبی بودند و بیش از سه هزار نفر نیز از سکته مغزی رنج می‌بردند.

نتایج نشان می‌داد که تنهایی می‌تواند منجر به ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، بروز عفونت و التهاب، تصلب شرایین، فشارخون بالا و مرگ زودرس شود.

به گفته محققان، رسانه‌های اجتماعی و ارتباط با اینترنت و فیس بوک می‌تواند نقش خوبی در پر کردن تنهایی افراد بر عهده داشته باشد اما هنوز تأثیر آنها در برابر وجود اشخاص واقعی در تنهایی افراد چالش‌برانگیز است و نیاز به تحقیقات بیشتری است.

شواهد خوبی مبنی بر همنشینی افراد با دوستان مثبت اندیش و حمایتگر وجود دارد و حاکی از آن است که فقط پر کردن تنهایی کافی نیست، بلکه کیفیت روابط ایجاد شده نیز مهم هستند.

این پژوهش در مجله “Heart ” منتشر شده است.

ایسنا

اینم ببین !

31322_513

رابطه استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی با افسردگی

محققان تأثیرات شبکه های اجتماعی بر روحیات کاربران را مورد بررسی قرار دادند،این تحقیقات نشان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *